Sait Helvacı önceki kuşaklarından aldığı meslekteki ustalığını, kendini sürekli geliştirerek Uluslararası Arenaya da taşımış ve ülkemizin birçok defa Gastronomi alanında gurur kaynağı olmuştur.

 

Tanzimat dönemi padişahlarımızdan II.Mahmud döneminde yapılan yeniliklerden biride saray mutfak ve personelinin yapısında gerçekleştirilmiştir. XVIII. Yüzyıldan itibaren Nevşehir ağırlıklı olan aşçı personel yapısı azaltılmış ve yerlerine diğer illerden gelen aşçılar görevlendirilmiştir.

 

Bu vesile ile 1826 yılından itibaren saray aşçılarının %70'i değişime uğramıştır.

 

Bu değişimde Sait Helvacı'nın babasının büyük dedesi (5.ci kuşaktan) İmam Sait, Sultan II.Mahmud'un Beylerbeyi sarayında bizatihi padişah tarafından baş aşçılığa getirilmiş ve yine Sultan Mahmud tarafından kendisine "Helvacı" unvanı verilmiştir

 

Osmanlı Saray Baş Aşçılığı ile en üst payeye ulaşıp, geçmişten günümüze beş kuşaktan beri devam eden mutfak sanatı, artık Sait Helvacı markası altında devam etmektedir. Sait Helvacı önceki kuşaklarından aldığı bu meslekteki ustalığını, kendini sürekli geliştirerek Uluslararası Arenaya da taşımış ve ülkemizin birçok defa GASTRONOMİ alanında gurur kaynağı olmuştur.

 

Bu bağlamda Sait Helvacı'nın "Uluslararası Gastronomi" alanında ülkemiz adına kazandırdığı 6 adet dünya birinciliği başarıları bulunmaktadır.

 

Sait Helvacı, markasını bakın nasıl anlatıyor?

 

“Sunduğumuz kaliteli ürün ve hizmetleri, Osmanlı Saray Mutfağından kalmış olan bu mirasa yakışır şekilde gelişen gastronomi ve teknolojik uygulamalarla daha iyiye götürerek, ülkemiz ve uluslararası camia da tanınan ve arzu edilen bir marka olmaktır.

 

Her dönem geleneklerine bağlı kalarak kültürümüzün lezzetlerine sahip çıkıp, geçmişten günümüze bu lezzetleri en özgün hâliyle taşımak olup, Osmanlı Saray Mutfağına dayanan bu lezzet armonisini günümüz insanı ile buluşturabilmektir.

 

5 kuşaktan beri en GÜVENİLİR en HİJYENİK şekli ve deneyimli kadrosu ile aktarabilmeyi başarmanın gururuyla, bundan sonra da bu lezzet keyfini yine doyasıya yaşatma arzusuyla hizmet etmeye devam edeceğiz. Hizmet ve lezzet kalitesinden taviz vermeyerek her daim bu tatları misafirlerine sunmaktan büyük onur duymuş ve duymaya da devam edecektir”