Lüks otomobil piyasasında ÖTV vurgunu devam ediyor.

 

Galericiler yurt dışından getirdikleri lüks otomobillerin ÖTV vergileri için devlete beyan veriyor ama bu paraları devlete ödemiyorlar.

 

ÖTV vergisini ödemeyen firmalar araçlara süre içinde gelen ÖTV artırımlarını geç uygulayarak arada oluşan farkla büyük paralar kazanıyorlar.

 

İngiltere ve Almanya’da bulunan ana bayilerdeki araçları stoklayarak yurda getiren galericiler Euro ve dolar yükselişini fırsat bilip gümrüğe giren araçların ÖTV beyanlarını verip araçları gümrükte bekletiyorlar. Sadece KDV ödeyip araçları gümrükten çekip ÖTV ödemeden mal stokluyorlar.

 

Türkiye’de bulunan yetkili acenteler araçlar bu galericiler tarafından stoklandığı için uzun süre araç bulamıyorlar. Bunu fırsat bilen lüks sekmen araç satan galeriler 500 bin euroluk araçları 600 – 650 bin Euro gibi fahiş fiyatlara satıyor ve vergi ödemiyorlar bu da cari açık oluşmasına neden oluyor.

 

Birçok galerici getirdikleri lüks araçları faturasız satıyor ve araçların parasını alıyor, sonra bu satışı yapılan araçlar dışarda kiradaymış gibi düşük fiyatlarla kiralanmış gibi aylık ödemelerle galeriye para girdisi yapılıyor.

 

Mali polin, kaçakçılık şubenin çok geniş kapsamlı bir dosya üzerinde çalıştığı devreye Massak’ın da girdiği büyük bir operasyon kapıda. Daha öncede buna benzer bir operasyon yapılmış bilindiği üzere Sibel Can, Seren Serengil gibi ünlü isimlerin araçlarına el konulmuştu.

 

Lüks araç satıcıları ve kullanıcıları şimdilerde mercek altında. Büyük ve geniş bir operasyon kapıda. Polis uzunca bir süredir İstanbul, İzmir, Ankara, Antalya, Gaziantep ve Bursa gibi illerde bir süredir galericileri takipte.